ŚWIĘTO KOZŁA
ŚWIĘTO KOZŁA

Oto, do czego zdolny jest człowiek

Urania Cabral miała dziewiętnaście lat, gdy opuściła Dominikanę. Teraz, po trzydziestu latach, wraca, by raz jeszcze skonfrontować się z koszmarami przeszłości. Jej ojciec był ministrem w rządzie dyktatora Rafaela Trujillo i jego zaufanym człowiekiem. Znajdując się wewnątrz nieludzkiej machiny terroru, musiał wciąż lawirować między posłuszeństwem i moralnością, aż do dnia, kiedy ręce dyktatora sięgnęły po to, co miał najcenniejszego...
 
"Święto kozła" jest jedną z najważniejszych i najostrzejszych książek Llosy. Niepokorni i podporządkowani, kombinatorzy i naiwniacy, wywrotowcy i ci, którzy płaczą nad zwłokami tyrana składają się na elementy strasznej panoramy roztoczonej przez peruwiańskiego mistrza. To historia o krzywdzie, która nie przestaje boleć po latach, a zarazem studium umysłowego spustoszenia, jakie rządy terroru sieją wśród zwykłych ludzi.
 
Powieść o rządach Rafaela Leonidasa Trujillo, krwawego dyktatora Dominikany. Vargas Llosa ukazuje ostatnie lata władzy Trujillo i kulisy udanego zamachu, którego autorów pojmano i bezlitośnie torturowano. Choć powieści o dyktatorze są w Ameryce Łacińskiej dość liczne, Vargasowi Llosie udało się pokazać wiele w nowym świetle. Święto kozła pasjonująca historia o krzywdzie, która nie przestaje boleć po latach, a zarazem studium umysłowego spustoszenia, jakie dyktatura sieje wśród zwykłych ludzi. Powieść tę uznano za jedno z najwybitniejszych dzieł autora. Po jej lekturze Gabriel García Márquez podobno wykrzyknął: „Takich rzeczy nie robi się takim starym ludziom jak ja!”.

Dane techniczne

Oprawa twarda

Format: 140x205

Liczba stron: 388

Wydanie: pierwsze

Data pierwszego wydania: 2008-10-08

ISBN: 978-83-240-1052-3

Tytuł oryginalny: La fiesta del Chivo

Tłumaczenie: Danuta Rycerz