top of page
ŚWIĘTO KOZŁA
ŚWIĘTO KOZŁA

Oto, do czego zdolny jest człowiek

Urania Cabral miała dziewiętnaście lat, gdy opuściła Dominikanę. Teraz, po trzydziestu latach, wraca, by raz jeszcze skonfrontować się z koszmarami przeszłości. Jej ojciec był ministrem w rządzie dyktatora Rafaela Trujillo i jego zaufanym człowiekiem. Znajdując się wewnątrz nieludzkiej machiny terroru, musiał wciąż lawirować między posłuszeństwem i moralnością, aż do dnia, kiedy ręce dyktatora sięgnęły po to, co miał najcenniejszego...
 
"Święto kozła" jest jedną z najważniejszych i najostrzejszych książek Llosy. Niepokorni i podporządkowani, kombinatorzy i naiwniacy, wywrotowcy i ci, którzy płaczą nad zwłokami tyrana składają się na elementy strasznej panoramy roztoczonej przez peruwiańskiego mistrza. To historia o krzywdzie, która nie przestaje boleć po latach, a zarazem studium umysłowego spustoszenia, jakie rządy terroru sieją wśród zwykłych ludzi.
 
Powieść o rządach Rafaela Leonidasa Trujillo, krwawego dyktatora Dominikany. Vargas Llosa ukazuje ostatnie lata władzy Trujillo i kulisy udanego zamachu, którego autorów pojmano i bezlitośnie torturowano. Choć powieści o dyktatorze są w Ameryce Łacińskiej dość liczne, Vargasowi Llosie udało się pokazać wiele w nowym świetle. Święto kozła pasjonująca historia o krzywdzie, która nie przestaje boleć po latach, a zarazem studium umysłowego spustoszenia, jakie dyktatura sieje wśród zwykłych ludzi. Powieść tę uznano za jedno z najwybitniejszych dzieł autora. Po jej lekturze Gabriel García Márquez podobno wykrzyknął: „Takich rzeczy nie robi się takim starym ludziom jak ja!”.

Dane techniczne

Oprawa twarda

Format: 140x205

Liczba stron: 388

Wydanie: pierwsze

Data pierwszego wydania: 2008-10-08

ISBN: 978-83-240-1052-3

Tytuł oryginalny: La fiesta del Chivo

Tłumaczenie: Danuta Rycerz

Anchor 1
bottom of page